קורסים
טיפולים


יוגה צחוק


מפגש חוויתי ,משחרר,מרגש ובעיקר מאוד מצחיק.

ייחודה של השיטה: ביוגה צחוק כל אחד צוחק, בלי סיבה ובלי הומור. בדיוק כמו שילד צוחק ביום היוולדו לפני שמלמדים אותו שלצחוק זה אסור.
פעילות היוגה צחוק מחזקת את המערכת החיסונית ומערכות גוף-נפש אחרות.
 
יוגה צחוק מאפשרת לנו להשתחרר מכל המעצורים אותם צברנו מילדותינו ואילך, ולהרגיש חופשיים ומשוחררים, צוחקים עד אין קץ. צחוק ללא סיבה. צחוק ללא בדיחה. צחוק כך סתם. הגוף איננו מבדיל בין צחוק מותנה בהומור ובין צחוק בלתי מותנה שנעשה באמצעות תרגילים פיזיים של תנועה. הצחוק הטכני מהר מאוד הופך להיות לאמיתי ומדבק כשמדובר בקבוצה הצוחקת יחדיו (כי תמיד יהיה מישהו שיגלגל את האחרים).
 
היתרונות הבריאותיים של הצחוק בכלל הם: חיזוק המערכת החיסונית, ירידה בייצור הורמוני סטרס, שיפור סיבולת לב- ריאה ושינוי ההסתכלות על החיים. כמו כן שיפור היצירתיות, הדימוי והביטחון העצמי,שיפור הריכוז, שיפור קשרים בין אישיים ועוד.
 
השיטה פותחה ע"י ד"ר מאדאן קטריה מבומביי לפני כ-14 שנה, כאשר ד"ר קטריה הצליח ליצור קבוצה שתצחק יחד דרך סיפורי בדיחות. אבל אחרי 10 מפגשים כאלו נגמרו כל הבדיחות ואנשים רצו לעזוב. ד"ר קטריה הבין שהומור זו לא הדרך לצחוק בלתי מותנה ונזכר במאמר שקרא שאומר "שהגוף לא מבדיל בין סוגי צחוק, מאולץ או אמיתי". ד"ר קטריה פיתח שיטת צחוק שמבוססת על תרגילי גוף ותנועה בהתאם להווי של הרחוב ההודי, בשילוב תרגילי נשימה יוגית ומתיחות. הוא קרא לזה "יוגה צחוק" וכאשר הוא הפעיל את האנשים בקבוצתו המאוכזבת , הם התחילו לצחוק בלי סיבה וכך זה התגלגל בכל הודו עד שזה הגיע למערב.

כפי שהבנתם מדובר בשיטה מאוד דינמית. צחוק דרך תנועה. קל מאוד לשלוט בגוף יחסית לנפש. קשה לאדם מערבי שגם אם איננו היפראקטיבי במושגים קליניים לשבת שעה שלמה במדיטציה ולא לחשוב בד"כ אם הוא מנסה כך , אזי כל המחשבות צצות לפתע. גם אושו דיבר על כך שלאדם מערבי מדיטציה מזרחית היא קשה יותר כי הוא יותר היפראקטיבי באופיו ולכן מדיטציה בתנועה יכולה להיות מתאימה יותר. כל מדיטציה בתנאי שהיא מתאימה לאופי המתרגל מביאה לרוגע בסופו של דבר.
 
לעומת זאת, בזמן של תנועה ודינמיקה, הפעלה, פעילות, פעילויות אטרקציה בחברה או יום כיף, במסיבה, אירוע חברה, במסיבת רווקות, או ריקוד, לפתע יש שחרור מנטלי שאנו לא מודעים לו. ניקוי מנטלי זה נקרא קטרזיס. כשצוחקים למשל , המח משחרר אופיאטים טבעיים שנקראים אנדורפינים ואנו מרגישים מאושרים כך שבאמת "אין לנו זמן להיות טרודים בצרות החיים".
זו הפילוסופיה של motions create emotion שיטה זו בהחלט נותנת במה לצחוק, פורקן והשתטות אך כיוון שהפעילות היא גם אירובית, המח נרגע בתום הפעילות ואז מורגש גם שקט ועכשיו אנו יכולים להמשיך להגיון מאחורי הכנסת השיטה בטיפול בהפרעות קשב וריכוז.

הבעיה עם ילדים היפראקטיביים שלומדים בביה"ס הוא חוסר דינמיקה. כל יום משעה 8 בבוקר ועד 2בצהריים רק יושבים וכותבים. ישנה רוטינה שהיא מזיקה לחלק המנטלי שלהם, היא לא מתאימה לאופי הדינמי שלהם (שגם אין צורך לדכא אותו אלא לעבוד איתו). התוצאה היא שעמום, ושעמום גורם לסטרס וסטרס גורם לרצון לפורקן והפורקן הזה מתבטא בד"כ בכל מיני התנהגויות שליליות כולל אלימות כלפי מורים ותלמידים, שלא נדבר על חוסר ריכוז שנובע מכך שהמח כבר "עייף" מהסטגנציה ומחפש גירויים חדשים, הפעלה,פעילות, אטרקציה, פעילויות בחברה, חוסר רצון לעשות שיעורים ולבוא לביה"ס.ביוגה צחוק אנו משחררים ומשתחררים דרך צחוק דינמי. ילדים היפראקטיביים צריכים לשחרר דרך דינמיקה ולא סטגנציה ואז הם נרגעים.

הטיפול התרופתי עושה זאת בדרך מלאכותית וקלה יותר, תוך שינוי המאזן הביוכימי בגוף, ומצד שני אי אפשר בבת אחת להפסיק טיפול שכזה. ילדים נוטים לשתף פעולה ולצחוק לאורך זמן מבלי להתעייף. ילדים היפראקטיביים צוחקים, צחוק מתגלגל, צחוק ללא סיבה, זמן ארוך עוד יותר. אך הפלא ופלא, בתום הסדנא הם רגועים ונעימים יותר, אין יותר על מה לרתוח ולזעום כי הכל נפרק דרך הצחוק והדינאמיקה והג"יבריש, צחוק שנהפך מצחוק מלאכותי לצחוק אמיתי, צחוק מהבטן, צחוק מתגלגל,צחוק מהנשמה, יוגה צחוק.

מה גם שהם נהיים ידידותיים יותר כלפי סביבתם האנושית.ועכשיו אולי יהיה להם קל יותר להתיישב וללמוד קצת. אני מציע להכניס תרגול קבוע שליוגה צחוק בבתי ספר ובעיקר בקרב ילדים הסובלים מ ADHD. יוגה צחוק תשבור את השגרה המונוטונית בבית הספר ותכניס שינוי בלו"ז של היום.
יש לזכור שרצוי שהפעילות תהיה יומיומית ועל חשבון מערכת השעות. תרגול של יוגה צחוק עוזר לאדם לחולל שינוי מבפנים החוצה. השינוי הפנימי שמתחולל מוקרן החוצה ומשפיע על האדם והסביבה.

כשאדם מתרגל יוגה צחוק בקביעות, אנו עדים לאדם נינוח יותר, רגוע,מחויך, בעל אורח רוח, זורם בקלילות בשגרת היום יום, מתמודד טוב יותר במצב לחץ,נושם עמוק ולאט, צוחק בקלות. שינויים אלה משפיעים גם על סביבתו ובטווח של זמן מובילים לשינויים שמתרחשים גם במרחב המחייה החיצוני. בכל מקרה, "עולם כמנהגו נוהג", והמציאות עצמה אינה משתנה אבל מה שמשתנה הוא היכולת של האדם לתפוס את המציאות אחרת ולהתנהל מולה באופן שונה תוך התמודדות עם האתגרים שהחיים מזמנים בצורה יעילה ואופטימית יותר.

שיטת היוגה צחוק – פועלת הלכה למעשה להפגת מתח. כולם יודעים להגיד ש"מתח זה לא בריא" (ועכשיו גם המדע והמדענים יודעים למה) ושמתח הוא גורם מספר אחת למחלות קטלניות ביותר, אבל לא כולם אומרים לנו, מה לעשות עם כל המתח הזה וכיצד לפרוק אותו מהמערכת הגופנית והרגשית. יוגה צחוק מאפשרת להתמודד עם מתחים בצורה בריאה ויעילה.אחרי שאנו צוחקים, רמות הורמוני המתח בגוף יורדים, קצב פעימות הלב מואט ולחץ הדם יורד. אדם מתוח, נושם נשימה שטחית, מהירה ולא סדירה, תרגילי הצחוק המשולבים עם הנשימות היוגיות מסדירותאת קצב הנשימה. נשימה איטית ועמוקה מעוררת תחושה של רוגע ושלווה ומשפיע לטובה גם על הלך המחשבה.

התמרה של מחשבות שליליות (מייצרות מתח) למחשבות חיוביות ומעצימות(המרגיעות את הגוף והנפש).

יוגה צחוק מאפשרת לפרוק מתחים בצורה בטוחה ומוגנת. אנשים מתוחים, הם אנשים עצבניים, אצל חלק זה בא לידי ביטוי בתגובות מוחצנות של כעס, צעקות, ואפילו התפרצויות אלימות קשות. הן צחוקו הן נשימה הן מנגנונים של פריקת מתח בגוף. נשימת בטן עמוקה, וצחוק שנובע ממעמקי הבטן ומפעיל את שרירי הסרעפת, מפעילים בגוף את מערכת העצבים הפרא סימפתטית, האחראית להרגיע את הגוף ולעורר תחושת שלווה.
המתח פשוט מתמוסס באמצעות הנשימה והצחוק ונעלם מהגוף כלא היה.


                                       

ורד בראון
הפרעות קשב וריכוז

לחצו כאן לכתבה שפורסמה במקומוני השרון

קצת על עצמי

פתיחת קורסים חדשים:


תקשור - בוקר וערב

טרנספורמציה אישיותית - הקורס פותח חלון למודעות והבנות, מרחיב את  הידע על  העידן החדש, מקנה כלים לשימוש באנרגיות חדשות,  יחד עם כלים מעשיים לשחרור מרגשות שליליים ואוטומטים שמנהלים אותנו (וממררים את חיינו...).

הקורס "טרנספורמציה אישיותית"  התקבל בתקשור על ידי ה-"יפות" (יפה ויפה), נלמד בקבוצות אינטימיות וכולל סדנה לעבודה אישית.


שיחזור גילגולים

הכשרת מטפלים אינטויאיטיביים  ובמגע

העצמה אישית ורוחנית

שילוב גישה ההוליסטית (גוף-נפש) בגני ילדים

סדנאות של סופי שבוע :
*  שישבת עם מלאכים
*  קלפים טיפוליים-מנוף לצמיחה
*  נקוי והטענה מרכזים האנרגטיים והתחברות לשפע